Co mám dělat po rozchodu? Praktický průvodce bolestí i novým začátkem s Life Academy

Ať už vztah trval pár měsíců, nebo několik let, rozchod nás může úplně vyřadit z provozu. Jestli teď cítíte, že nevíte kudy kam, tak to může být signál, že jsme ve vztahu zapomněli žít sami sebe. Natolik jsme splynuli s druhou polovičkou, že nám najednou nedává náš život smysl. Pojďte se v článku zamyslet a udělat první kroky zpět k sobě.

Bolest po rozchodu: Jak se vyrovnat s rozchodem po letech vztahu?

Představte si, že byste přišli o blízkou osobu a nic by to s vámi neudělalo. Nejspíš by to znamenalo, že pro vás nic neznamenala. Je přirozené, že cítíme bolest. Je to lidské a důkaz toho, že nám na někom záleželo. 

Rozchod po dlouhém vztahu často přináší ztrátu lásky a jistoty, každodenních zvyklostí, společných plánů i části sebe, jak jsme se ve vztahu vnímali. Ale co když je právě tohle příležitost objevit, kdo opravdu jsem? Možná nejde o to, rychle se z rozchodu dostat, ale právě si dát čas a prostor pro sebe. Vnímat bolest i úlevu. Zkuste se na konec vztahu podívat jako na začátek něčeho nového. Co je to první, co pro sebe uděláte?

Jestli vůbec nevíte, kdo bez partnera/ky jste a co v životě potřebujete, tak na to pojďte přijít a přihlaste se na bezplatnou 30minutovou konzultaci, kde vám pomůžeme najít nový směr. 

Jak se chovat po rozchodu: Co dělat a co naopak nedělat po rozchodu?

Nejlepším lékem po rozchodu je čas. Nic nezabere lépe. Rozchod má své přirozené fáze a ty je dobré prožít a s pochopením přijmout. Jestli se chcete o fázích dočíst víc, podívejte se na článek Jak se vyrovnat s rozchodem

Co dělat po rozchodu:

  • Dovolte si projevit emoce – vyplakat se, uvolnit veškerý tlak, naštvání, vztek.
  • Mějte pro sebe pochopení – viníte se? Jste na sebe naštvaní? Zkuste jednoduché cvičení, které používáme v praxi s klienty: Představte si, že před vámi stojí nejlepší kamarád/ka a řeší váš problém, co byste mu/jí na to řekli? – Ve většině případů odpovíme mnohem vlídněji, s pochopením a přijetím. Přesně to teď potřebujete slyšet sami od sebe.  
  • Buďte s lidmi, se kterými je vám dobře.
  • Vraťte se k činnostem, na které jste ve vztahu neměli čas. 
  • Poznávejte se, zkuste dělat věci jinak – například dát si jiné jídlo než obvykle, jděte z práce domů pěšky, hledejte v životě hravost.
  • Začněte maličkostmi – každý den pro sebe udělejte jednu i malou laskavost. – Co to bude dnes?

Co nedělat po rozchodu:

  • Omezte kontakt na minimum – dejte si informační detox, nevyhledávejte ho/ji na sociálních sítích, každá nová zpráva o něm/ní vás opět oslabí. 
  • Neobklopujte se věcmi, které vám bývalý vztah připomínají – fotky, společné předměty. 
  • Nedržte v sobě své pocity – akorát narůstají nebo se uloží někde v těle. 
  • Nedělejte, že se nic nestalo.
  • Nehledejte rychlou útěchu – buď v jiném vztahu, alkoholu, nebo třeba přejídání se.  

Jak zachránit vztah po rozchodu? Má obnovení vztahu po rozchodu ještě šanci?

Co když rozchod nebyl definitivní tečka, ale jen volání o pomoc, že mi ve vztahu není dobře? Když v partnerství neumíme komunikovat, nesdělujeme si, co je pro nás důležité a co potřebujeme, může být právě rozchod ten pravý budíček, že je nutné něco změnit. V takovém případě může mít obnovení vztahu úspěch, ale je zapotřebí se sebou i se vztahem něco dělat. Často se stává, že teprve po rozchodu si dokážeme s partnerem/kou upřímně popovídat. Nemáme totiž již co ztratit. 

Jak obnovit vztah po rozchodu?

  • Upřímně komunikujte, co potřebujete, co vám ve vztahu chybělo. 
  • Naslouchejte potřebám druhého.
  • Projevte zájem a snahu. 
  • Připravte se na informace, které vám možná nebudou příjemné.
  • Budujte vztah pomalu a společně. 
  • Zvažte pomoc zvenčí – partnerský kouč vám může pomoci vytvořit bezpečný prostor pro restart. 

Na závěr si položte pár otázek, díky kterým můžete zjistit, jestli má obnovení vztahu smysl:

  • Kdybychom spolu začínali dnes znovu – chtěl/a bych to opravdu? 
  • Kdyby se partner/ka nezměnil/a – toužím i tak být s ním/ní?
  • Proč se vlastně chci vracet? 
  • Co bych měl/a udělat jinak než poprvé?
  • Co očekávám od nového začátku? 

Jak dlouho po rozchodu budovat nový vztah?

Nový vztah by neměl být nálepkou na bolest. Ideální varianta je, když známe sami sebe, víme, kam v životě směřujeme a kdo nám má kráčet po našem boku. Když si uvědomujeme, co nám minulý vztah dal a co jsme se na něm naučili.

Je dobré nezačínat nový vztah, když jen obviňujeme partnery/ky a nevidíme, že si do života přitahujeme takové protějšky, jaké nám určuje naše nastavení. 

Uvedu to na příkladu mé klientky:

Paní Novotná přišla s tím, že má smůlu na muže. Že si pokaždé najde podobný typ muže, že jsou skoro jako přes kopírák. Nevěděla, co dělá špatně, hledala chybu u partnerů, že oni jsou špatní a ona je přece tak laskavá a má prostě v životě smůlu. 

Po pár sezeních klientka sama přišla k uvědomění, že vždy mužům ustoupí, hlavně aby byl klid. Neuměla si držet svoje hranice, protože kdykoliv muž udělal trochu dusno, ustoupila. Při otázce, kde toto nastavení viděla, odpověděla: „Můj táta vždy ustupoval mámě, chtěl mít klid a nikdy se za sebe nepostavil.“ 

Dobrá zpráva je, že tato nastavení jdou změnit. Jestli zažíváte podobný příběh jako paní Novotná, pojďte to změnit a začněte žít život podle svých představ. Jsme tu pro vás, Life Academy

Alžběta Bušková 

Certifikovaný kouč a průvodce na cestě osobního růstu 

Nová kniha

Cesta zpátky k sobě

Buď  tím, kým opravdu jsi.

Jak porozumět sami sobě, trvale změnit svá vnitřní nastavení a žít v souladu se sebou.

Kniha

(Ne)Gramotný rodič

Jak uspět jako rodič.

Děti jen zrcadlí své rodiče. Začít je potřeba u sebe.

Komentáře