Manipulace není vždy křik nebo otevřené vydírání. Často má tvář laskavosti, starostlivosti a zájmu. Přichází tiše, krůček po krůčku, a než se nadějete, cítíte se vyčerpaní, zmatení a neschopní dělat vlastní rozhodnutí. Jestli už delší dobu přemýšlíte, jak se pozná manipulátor, jak se chová nebo jak se bránit psychické manipulaci, jste na správném místě.
Lidé, kteří jsou spíše pasivní, bojí se konfliktů nebo si nejsou jistí sami sebou, se mohou snadno stát obětí těchto osob. Často tápou, jestli vůbec mají právo říkat svůj názor, a sami o sobě hodně pochybují. Do této skupiny často patří i ti, kdo mají tendenci přizpůsobovat se druhým – snaží se vyhovět, aby byli oblíbení, působili mile a získali uznání od okolí. Tyto vzorce chování si často nesou už z dětství, ze své původní rodiny.
Paradoxně právě pro takového člověka může manipulativní partner působit jako „ten pravý“. Vztah s ním je totiž často přiměje k tomu, aby se konečně naučili postavit sami za sebe, znovu objevili své sebevědomí a dokázali se od takového vztahu odpoutat. A taky se naučili ustát tlak, který často přichází po rozchodu s manipulativním partnerem.
Poznáváte se v popisu osoby výše a rádi byste s tím něco udělali? Vyberte si svého životního kouče.
Manipulativní chování má několik typických znaků:
Dotyčný lehce najde vaše zranitelné místo – je to „intuitivní“ psycholog. Ten, kdo manipuluje s druhým, není vždy agresivní. Naopak – může působit velmi mile, starostlivě, ublíženě. A právě v tom je jeho síla. Když si to druhý nechá líbit, tak se manipulace ještě zintenzivňuje.
Klára přišla na koučink vyčerpaná. Její partner Jiří byl podle jejích slov „velmi citlivý“, ale čím dál víc omezoval její život. Kritizoval její přátele, její práci i to, jak se obléká. Vždy to ale podával jako starost: „Myslím to s tebou dobře.“ Když se bránila, rozplakal se nebo ji několik dní ignoroval.
Začali jsme rozkrývat, že Jiřího chování není láska – je to manipulace. Klára se naučila, jak poznat manipulátora, jak rozpoznat manipulativní chování, jak na manipulátora a hlavně jak se bránit manipulátorovi.
Postupně se naučila, jak komunikovat v toxickém vztahu – stručně, věcně, bez emocí. Nastavila hranice a držela je. Byla to cesta, ale nakonec se rozhodla pro rozchod. Dnes říká, že se cítí svobodně. Naučila se, jak se odpoutat od manipulátora, a hlavně – jak se zbavit manipulátora ve svém životě.
Zde je několik konkrétních kroků:
Zeptejte se sami sebe:
Pokud ano, je čas zpozornět.
V Life Academy učíme klienty, jak mohou samostatně se sebou pracovat. Jeden ze základních nástrojů, které si klient snadno osvojí v běžném životě, je POCITOVÉ ČÍSLO. Zajímá vás, jak probíhá koučink? Vyzkoušejte úvodní 30minutovou konzultaci ZDARMA.
Manipulující člověk testuje, co si může dovolit. Když vidí, že ustupujete, zkouší víc. Když ale narazí na pevné „NE“, začíná ztrácet moc. To je jeden ze způsobů, jak oslabit toxického člověka.
Například:
„Nepřeji si, aby se mnou někdo mluvil tímto způsobem.“
„Tohle rozhodnutí je na mně. Děkuji za názor, ale udělám to podle sebe.“
Jak komunikovat s manipulátorem? Stručně. Jasně. Bez vysvětlování a obhajování. Například:
„Tuhle věc jsem se rozhodla udělat jinak.“
„O tom teď nechci mluvit.“
„To je tvoje interpretace, já to vidím jinak.“
Manipulátoři často přehazují vinu na druhé. Nehrajte jejich hru. Věta „To je tvoje odpovědnost, ne moje“ má obrovskou sílu.
Když si nejste jistí, jak reagovat na manipulátora, udělejte krok zpět. Než odpovíte na zprávu nebo se pustíte do rozhovoru, prodýchejte situaci a odpovězte až s odstupem.
Když se člověk snaží zjistit, jak vyzrát na manipulátora, často se cítí zmatený a nejistý. Konzultace s koučem nebo jiným odborníkem vám může pomoci vidět věci jasněji a dodat odvahu.
V Life Academy vám rádi pomůžeme. Stačí si vybrat svého kouče.
Partner manipulátor je velmi těžké téma, protože láska a manipulace se často zaměňují. Pamatujte: láska nebolí, nemanipuluje, nestraší. Pokud ve vztahu ztrácíte sebe, není to láska.
Více o toxickém partnerovi, jak s ním žít nebo se rozejít, se dočtete již brzy v dalším připravovaném článku.
Je to častá otázka a odpověď je: můžete ho přechytračit, ale stojí to energii. Lepší je přesměrovat ji na budování vlastní síly a důstojnosti. Nejde o hru „kdo s koho“. Jde o svobodu.
Nenechávejte si líbit něco, co vám ubližuje. Nemusíte to vydržet, není vaší povinností zachraňovat člověka, který vám ubližuje. Máte právo na respekt, na své hranice, na svůj klid. Máte právo říct „NE“. I beze slov, i bez vysvětlení. Máte právo, aby s vámi bylo jednáno s úctou. Máte právo mít vlastní pocity a vyjadřovat je. Dokonce máte právo změnit názor nebo dělat chyby.