Kdo je manipulátor a co je manipulace?

Kdo je manipulátor a jak jej mám poznat? Co jsou známky manipulace? V Life Academy vám poradíme.

V každodenním životě se s manipulací setkáváme častěji, než si uvědomujeme. Může se odehrávat v partnerství, na pracovišti, mezi přáteli i v rodině. Abychom dokázali chránit své duševní zdraví, je klíčové porozumět tomu, co je manipulace, kdo je manipulátor, a naučit se rozeznat její znaky.

Co je to manipulace?

Manipulace je forma skrytého ovlivňování, při které manipulátor narušuje svobodu druhého člověka tím, že s ním jedná způsobem, který vyvolává pochybnosti, vinu nebo strach. Na rozdíl od otevřené komunikace má psychická manipulace za cíl ovládnout myšlení či chování oběti bez jejího vědomí.

Kdo je manipulátor?

Manipulátor je člověk, který vědomě nebo nevědomě používá různé triky a strategie k tomu, aby ovlivňoval ostatní ve svůj prospěch. Ne vždy je jednoduché jej odhalit – právě jeho skrytost je největší zbraní. Existují však znaky manipulátora, které nám mohou pomoci včas rozpoznat nebezpečí.

A přesto je těžké se z jejich vlivu vymanit – o to víc, čím bližší nám manipulátor je. Využívají různé techniky: autority, charismatu, lichocení, reciprocity (vzájemného oplácení zdánlivých laskavostí), závislosti (ty mě potřebuješ a musíš se snažit o moji spokojenost), nikdy to s námi nemyslí dobře.

Máme před sebou člověka, který má pro své zraňující chování rozličnou motivaci. A zdá se, že jeho schopnost nám ublížit je v některých případech a situacích vypilovaná k dokonalosti.

Jakmile si takového člověka zařadíme do kolonky ty to se mnou nemyslíš dobře, jednáš se mnou neuctivě a dost možná manipuluješ, daleko snáze se jeho projevům můžeme začít bránit. Velkou část psychických obtíží totiž přináší to, že danému člověku věříme. Že jeho slova nezpochybňujeme a že ho bereme vážně.

Velká většina manipulátorů si není svého chování vědoma. Dělají to impulzivně, na základě svých vnitřních potřeb. Možná i na základě své vlastní frustrace. Manipulátoři často mění svá prohlášení. Berou zpět, co vyřkli, a vinu opět dávají pouze nám. Neomlouvají se. Popírají, že by vůbec mohli někomu ublížit – vždyť jen říkají, co je pravda. Nedodržují své sliby. Dělají to, co potřebují. Hledí na sebe a své zájmy.

Samotný manipulátor zažívá nejistotu, strach, aby věci byly správně. Jeho touha vyhnout se problémům je urputná, protože potřebuje jistotu. A manipulovat druhým je pro něj ta jednodušší cesta, jak si zajistit jistotu.

Jak poznat manipulátora?

Typické věty a znaky manipulátora jsou například tyto:

  1. „To si jen myslíš.“
    – Zpochybnění reality druhého, snaha vyvolat pochybnosti o vlastním vnímání.
  2. „Přeháníš.“
    – Znehodnocení emocí, vyvolání pocitu, že reakce je přehnaná nebo nevhodná.
  3. „Jsi příliš citlivý/á.“
    – Přenášení viny na druhého za to, že vnímá situaci negativně.
  4. „Nikdo jiný s tím nemá problém – jen ty.“
    – Tlak většiny, navození dojmu, že problém je na straně oběti.
  5. „Ty si všechno bereš moc osobně.“
    – Odvedení pozornosti od vlastní agrese nebo neuctivosti.
  6. „Nechápu, proč to řešíš, vždyť o nic nejde.“
    – Bagatelizace situace a emoce druhého.
  7. Tobě se člověk nezavděčí.“
    – Navozuje dojem, že oběť je příliš náročná nebo nevděčná.
  8. „Vždyť já to myslím dobře.“
    – Skrývání kritiky za domnělé „dobré úmysly“.
  9. „Děláš z komára velblouda.“
    – Snížení důležitosti problému, aniž by se mu věnovala pozornost.
  10. „Tohle všechno je tvoje chyba.“
    – Přímé obvinění a přenesení odpovědnosti.
  11. „Ty nikdy… / Ty vždycky…“
    – Věty s přeháněním, které popírají možnost změny nebo růstu.
  12. „Jsem takový jen kvůli tobě.“
    – Převrácení role – manipulátor se staví do pozice oběti.

Tyto věty nejsou vždy proneseny křikem – často jsou řečeny klidným hlasem, s úsměvem nebo v ironii, což může být ještě víc matoucí. V následujícím připravovaném článku se podíváme, jak na tyto věty efektivně reagovat.

Pokud si nejste jisti, můžete využít jednoduchý test Jak poznat manipulátora, který najdete online – zaměřuje se na výše zmíněné projevy chování. Stačí zadat do vyhledávače Jak poznat manipulátora test.

Pokud si nejste jisti a rádi byste se na svou situaci podívali s někým nezaujatým, rádi vám v Life Academy pomůžeme. Vyberte si svého vztahového kouče. 

Druhy a typy manipulace

Existuje několik forem, jakými manipulátoři působí:

  • emoční manipulátor – pracuje hlavně s city, vinou a strachem
  • sociální manipulátor – ovládá skrze autoritu nebo postavení
  • pasivně-agresivní manipulátor – využívá mlčení, ignoraci a nepřímé útoky

Tyto typy manipulace mohou být kombinovány. Vždy je důležité si všímat, zda ve vztahu nedochází k neustálému tlaku, kontrole nebo ponižování.

Život s manipulátorem

Život s manipulátorem je psychicky vyčerpávající. Oběť často ztrácí sebevědomí, důvěru ve vlastní úsudek a cítí se zmateně. V dlouhodobém horizontu to může vést k úzkostem, depresím nebo syndromu vyhoření. Více o syndromu vyhoření se dozvíte v tomto článku. 

Nejčastějším rysem manipulátorů je, že často používají drobné rýpance a zraňující vtípky. Pokud se protějšek ohradí, manipulátor vše otočí proti němu, že je přecitlivělý a nemá smysl pro humor. 

Jak jednat s manipulátorem?

Když zjistíte, že vás někdo manipuluje, není nutné hned vztah ukončovat. Ale je klíčové nastavit hranice. Zde je několik doporučení, jak jednat s manipulátorem:

  1. Nenechte se zahnat do kouta – zachovejte klid.
  2. Věci si ověřujte – trvejte na faktech.
  3. Nepodlehněte pocitu viny.
  4. Buďte důslední – trvejte na svých hodnotách.
  5. Zdokonalujte svou sebeúctu, schopnost říkat ne a chraňte vlastní hranice. Počítejte však s tím, že dobrý manipulátor se pokusí z vás udělat sobecké a nevděčné monstrum. Zralému člověku nemusíte říkat, že svým NE odmítáte jen jeho návrh, nikoli jeho samotného. 
  6. Naučte se vymezovat: Asi si dokážete představit, jak složité to je, vymezit se a říct svému otci, matce, babičce, dědovi, tetám a strejdům: „Ne, je mi líto, ale tohle na sebe neberu. Už nejsem dítě. Tohle je moje cesta, moje volba, můj život. Udělám pro tebe to a to, ale nemůžu zařídit tvoje štěstí. Takhle to nefunguje. Nemůžu se rozkrájet a vydat ze všech sil. Nemůžu plnit všechna tvá přání. Já už mám jiný život, svoje hodnoty, pravidla. A žádám tě o jejich dodržování, abychom spolu mohli být.“
  7. Vyjádřete své potřeby.
  8. Zvědomujte si, že NEMUSÍTE: Zkuste si to teď sami pro sebe říct: „Nemusím to dělat. Nemusím se takhle cítit. Nemusím si to myslet stejně. Můžu mít jiné priority. Můžu si kontakt nastavit podle svých pravidel. Jsem dospělý, jsem dospělá a přeji si, aby se se mnou takhle jednalo. Trvalo mi mnoho let se odpoutat, odtrhnout, vybudovat si svůj život. A nechci o to přijít.“

Někdy nás to může svádět k tomu, manipulátora jednoduše ignorovat. Ignorace manipulátora může být silným nástrojem obrany, ale není univerzálně bezpečná nebo vhodná. Její účinek hodně závisí na typu manipulátora a kontextu vztahu. Více se tomuto budu věnovat v dalším připravovaném článku Jak na manipulátora? Jak se bránit manipulaci?.

Kéž by fungovala věta: „Vykašli se na něj / na ni.“ Nefunguje. Ale co alespoň trochu funguje, je porozumění situaci a tomu, kdo stojí před námi. Kdo je člověk, který pronáší takto rychle soudy, ventiluje své vzteklé, podrážděné emoce. A kdo jsme my. Co je to, co nás zraňuje. Odkud jsme si to přinesli a s čím je to spojené. Co potřebujeme, abychom mohli tohoto člověka, alespoň ve své mysli, zbavit práv nás hodnotit.

Někdy je těžké, abychom sami situaci porozuměli, obzvlášť když my sami jsme minupulováni. Nemusíte na to být sami. Vyberte si kouče z našeho týmu, který vás osloví svým příběhem. 

Poznat, kdo je manipulátor, je prvním krokem k ochraně sebe sama. Ačkoliv manipulátoři bývají na první pohled šarmantní a přesvědčiví, jejich chování zanechává hluboké stopy. Naučme se tedy rozpoznávat znaky manipulace, rozeznat druhy manipulace a bránit se jim. Vědomost a vnitřní stabilita jsou našimi nejlepšími zbraněmi.

Ale pozor na ukazování prstem a tvrzení já nic, já muzikant. Někdy je totiž také dobré si uvědomit, kdy a jak manipulujeme my sami.

Příběh ze života: „Teprve po letech jsem pochopila, s kým jsem žila.“

Lucie byla se svým partnerem přes sedm let. Na začátku jejich vztahu byl pozorný, charismatický a vždy věděl, co říct, aby se cítila výjimečně. Postupem času ale začala zažívat stále větší únavu a nejistotu. Její partner zpochybňoval její názory, rozhodnutí i emoce. Když se jí něco nelíbilo, reagoval větami jako:

  • „Ty jsi moc citlivá.“
  • „To si jen špatně pamatuješ.“
  • „Kdybys mě milovala, tak tohle neřešíš.“

Lucie si začala připadat, jako by všechno bylo její vina. Věřila, že selhává, a snažila se stále víc, aby vztah „fungoval“. Na doporučení kamarádky se rozhodla oslovit kouče u nás v Life Academy a začala na sobě pracovat a dovídat se o psychické manipulaci, došlo jí, že všechno, co zažívá, odpovídá vzorcům chování emočního manipulátora.

Po několika měsících na koučinkovém křesle pochopila, že život s manipulátorem není jen o hádkách a napětí – je to pomalé ničení vlastní hodnoty. Naučila se, jak jednat s manipulátorem, stanovila si hranice a vztah nakonec ukončila. Dnes říká: „Kdybych tehdy dokázala rozpoznat manipulátora, mohla jsem si ušetřit roky pochybností. Ale i tohle byla důležitá lekce.“

Tento příběh krásně ilustruje, jak těžké je poznat manipulátora, zejména pokud používá manipulativní věty a hraje si na oběť. Prvním krokem k uzdravení je uvědomění si pravdy.

Nejste si jistí, zda je koučink pro vás? Objednejte se na úvodní 30minutovou konzultaci s koučem ZDARMA.

Je to pouze na nás, jaký život budeme žít. 

Dagmar Vopálková

Life Academy  

Nová kniha

Cesta zpátky k sobě

Buď  tím, kým opravdu jsi.

Jak porozumět sami sobě, trvale změnit svá vnitřní nastavení a žít v souladu se sebou.

Kniha

(Ne)Gramotný rodič

Jak uspět jako rodič.

Děti jen zrcadlí své rodiče. Začít je potřeba u sebe.

Komentáře