Kdybych mohla vrátit čas, přestala bych chtít vše zvládat sama.
Dělat chyby je lidské, ale opakovat chyby je hloupé. Je dobré se poučit z omylů jiných. Ulehčíte si. Vyhnete se trápení v budoucnosti.
Na koučinkovém křesle mi stále častěji sedí emočně vyčerpané ženy, litují se. Cítí nějakou zradu, křivdu. Děti opustily rodinné hnízdo a ony se cítí samy. Celý svůj život obětovaly rodině a dětem. Staraly se, uklízely, pečovaly, řešily stále nějaké úkoly, povinnosti a co je potřeba zařídit. Žily jenom povinnostmi. Jely v zajetých kolejích a najednou sedí samy v bytě, partner je pořád někde v práci a děti za nimi nepřijdou. Nezajímají se o ně. Nechápou, co se stalo. Bolí je propast v jejich vztahu i s jejich rodinami.
„Nechápu, co jsem dělala špatně? Strašně jsem se snažila být dokonalá a dobrá a bylo to k ničemu. Nechápu, co jsem pokazila.“
Co se vlastně stalo? Tyto ženy v roli mámy zapomněly na radost, sdílení, vychutnávání a pečování o společné chvíle s nejbližšími. Děti se odloučily, protože celý život cítily doma nedostatek lásky a pocitu přijetí. Dětství plné úkolů, povinností a řešení. Rodič byl jen autoritou, která dává příkazy, kontroluje a doslova otravuje život. Přístup rodiče pro ně byl tvrdý a přísný. Nevznikly tak vzájemně láskyplné vztahy, které by se v dalších životních etapách příjemně rozvíjely.
Sestavila jsem desatero, co by všechny tyto ženy dělaly jinak.
Desatero matek odrostlých dětí – co bych dělala jinak
Nejde vrátit čas, abychom mohli napravit chyby v minulosti. Každý děláme v danou chvíli to nejlepší, co umíme. Chybu jde však napravit nyní. Připuštěním omylu, komunikací a prací na sobě. I odrostlé děti touží po přijetí a objetí rodiče. To není nikdy zbytečné napravovat. „Promiň, teď již vidím, že bych dělala plno věcí jinak. Tak pojďme spolu najít novou cestu.“ Připustit chybu vás v očích dítěte nedevalvuje, naopak si vás bude víc vážit.
Další poznatky, omyly, rodičovské přešlapy, ale především způsob jak se jim vyvarovat a jak je případně napravit se dozvíte na mých přednáškách a produktech: