Jak jsme se naučili věřit slibům?

Slibem nezarmoutíš. To je mantra nejen nezralých mužů, ale i žen. Jenže sliby chyby – to platí i ve vztazích. Příslib čehokoliv – dovolené, zlepšení se, už nebudu pít, budu ti dávat na domácnost více – je manipulační technika. Jak dosáhnout toho, co chci.

Slibotechna ví, že protějšek namotivuje k tomu, s ním zůstat. Neboť druhá strana si vysvětlí tato slova, že teď už bude dobře. A ve dvou se to lépe táhne a s vidinou již postopadesáté slíbené nápravy budete mít společný ráj na Zemi.

Uvěřit příslibům je naivní, namítnete. Jenže člověk, kterému otec sliboval, že dostane odměnu, jen když bude hodný, a přes snahu nic nedostane, jen další příslib, že když…, jede svůj život v „automatu“ – slib a skutek utek a další slib.

Stejně tak bude věřit slibům protějšek alkoholika, že s tím praští. Právě a jen proto, že jeden z jeho rodičů pil jak duha, a i když říkal, hned zítra skončím, opět si přičichl k lahvi.

Ten, co se dušuje, i ten, kdo mu uvěří stokrát opakovaný blud, jsou závislí lidé s nízkým sebevědomím.

Alkoholik zrcadlí svému partnerovi jeho až chorobné přisátí k němu. Druhá strana se bojí vyjít z komfortní zóny. Postavit se na vlastní nohy a jít životem.

Matka závislá na dětech má doma uzurpujícího mamánka. Sice si může dennodenně slibovat, že končí v roli hospodyně dospěláka, přesto aby o něj nepřišla, pomáhá a chrání.

Ženáč slibuje své milence, že se rozvede, a ta čeká roky. Nastavuje tím zrcadlo její sebehodnotě a errorům v podvědomí týkajících se mužů.

Desítky let žila ve slibech i Nela. Bála se, že zůstane sama. Bez lásky. Jenže byla jen servis pro svého partnera.

Kdykoliv se rozhodla odejít, umlčel ji výčtem toho, co pro ni udělá. Přislíbil možné i nemožné a měl klid a servis na půl roku. Nikdy nejela na dovolenou, kterou ji ukecal. Pořád stále běhal za ženskými, i když se dušoval na smrt matky, že už nikdy. Věřila mu vybásněný podnikatelský záměr, pro který nehnul ani prstem.

Přišla nešťastná, nebyla schopna odejít od vysávajícího muže. Nechápala proč. Byla ochotna přijmout i singl život, nemít muže.

Její vzorce:

  • Aby mě měl táta rád, musím být hodná holka.
  • Když budu hodná a nikomu to neřeknu, dostanu bonbón.
  • Nevymýšlej si, žádný bonbón nedostaneš.
  • Tatínka musíš ctít.
  • Tatínek to s tebou myslí jen dobře. (může se týkat i obtěžování)
  • Táta říkal, slibuji, že už ti to nikdy neprovedu, a udělal.

Nelin příběh má happy end. Nakonec se rozchod s „pohádkářem“ zdařil. Sice pokračoval ve své taktice, dokonce i přitvrdil až vyhrožoval – beze mě to nezvládneš, budeš litovat, zůstaneš navždy sama – ale Nela si díky koučinku byla jistá svou sebehodnotou. Věděla, že se dokáže postavit na vlastní nohy. Žije spokojený život bez „příkras slibů“.

I vy se můžete postavit na vlastní nohy a žít život podle sebe, bez manipulací a těšení se na zázrak. Jsme tu pro vás připraveni pomoci. Neváhejte kontaktovat naše životní kouče.

Zdeňka Rumlová
Certifikovaná koučka u Lucie Königové. "Naučte se mít rádi sami sebe." Více informací o autorce zde.

Nová kniha

Cesta zpátky k sobě

Buď  tím, kým opravdu jsi.

Jak porozumět sami sobě, trvale změnit svá vnitřní nastavení a žít v souladu se sebou.

Kniha

(Ne)Gramotný rodič

Jak uspět jako rodič.

Děti jen zrcadlí své rodiče. Začít je potřeba u sebe.

Komentáře